2013 State Tournament Brackets

2013 State Champions

Class Team Name Manager Charter MVP Award
Class HH Alliance Ohio Rack Ryan Pilla Alliance Hot Stove Conner Evanich
Class H Vermilion Impact Jim Wells Lorain County Cole Parker
Class GG Alliance Traps Sports Jason Odey Alliance Hot Stove Mace Beamer
Class G Vermilion DRD Wildcats Kenny Clark Lorain County Caden Cooper
Class FF S. Amherst Firelands Crushers Jeff Metzger Lorain County Nicholas Denney
Class F Midview North Cavanaugh Electric Scott Crum Lorain County Dustin Crum
Class EE Southeast Palmyra Ron Ward Portage South Daniel Herr
Class E Plain Local Eagles Jeff Shreve Stark County Thurman Munson Award
David Conkle

Past State Champions

Year Champions
1949 Class D: Mansfield Police Recreation Center; Class E: Mansfield Ohio Sports Center
1950 Class D: East Liverpool American Legion Post 5; Class E: Akron Clinic Drain Service; Class F: Akron Mohawks
1951 Class D: Akron American Legion Post 209; Class E: Akron Yankee Juniors; Class F: Akron St. Paul
1952 Cancelled: Polio
1953 Class D: Akron American Legion Post 209; Class E: Akron Yankee Juniors; Class F: Orrville Giants; Class G: Ravenna Highland Jaycees
1954 Class D: Wooster Rotary; Class E: Akron Yankees; Class F: Akron St. Paul; Class G: Sebring Brown-Hol
1955 Class D: Lorain Cadets; Class E: Lorain American Federation of Labor; Class F: Akron Army and Navy; Class G: North Akron Yanks
1956 Class D: Lorain Youth Center; Class E: Lorain American Federation of Labor; Class F: Alliance Jokies In; Class G: North Akron Dodgers
1957 Class D: Barberton American Legion Post 271; Class E: Lorain Youth Center; Class F: Lorain Youth Cenl Class; G: North Akron White Sox
1958 Class D: Akron Red Devils; Class E: Cuyahoga Falls Schnable Lumber Co.; Class F: Alliance Dukes A.C; Class G: Akron Cubs
1959 Class D: Lorain Merritt Construction; Class E: Canton Avondale Yankees; Class F: Lorain Youth Center; Class G: North Akron Dodgers; Class H: Alliance Tschabald Motors
1960 Class C: Alliance Goshen Ivy Shop; Class D: Wooster Rubber Maid; Class E: Akron Braves; Class F: Akron Kemp Motors; Class G: Curia Braves; Class H: Alliance AFL-CIO 2361
1961 Class D: Lorain Youth Center; Class E: Lorain Youth Center; Class F: Lorain Medics; Class G: Oberlin Lawson's Mens Boys Clothing; Class H: Grafton V.F. W.
1962 Class D: Lorain Youth Center Cardinals; Class E: Akron Bucs; Class F: Windham Rockets; Class G: Akron Realty; Class H: Akron Ruesell Harp Wildcats
1963 Class D: Lorain Youth Center Indians; Class E: Canton South; Class F: Akron-Schlup-Cox; Class G: Akron Tucker Realtor Giant; Class H: Goodyear Heights Wildcats
1964 Class D: Lorain Youth Center; Class E: Lorain Ail-Stars; Class F: Cuyahoga Falls L&B Construction, Class G: Akron Local 3191; Class H: Akron Burger Chef
1965 Class D: Elks Cantell; Class E: Lorain Youth Center Yankees; Class F: Louisville Merchants; Class G: Goodyear Heights Wildcats; Class H: Grafton Red Legs
1966 Class D: Lee Davis Builders; Class E: McDonald's; Class F: Sturrett Engineer; Class G: All State Braves; Class H: Nick Anthes
1967 Class D: Northwestern Wayne County; Class E: Akron McNeil Machine; Class F: Cuyahoga Falls Kiwanis; Class G: Goodyear Heights Pirates; Class H: P&D Oberlin
1968 Class D: Salem WSOM-Lease Drugs; Class E: Akron Orientals; Class F: Cuyahoga Falls Kiwanis; Class G: Ridgeville Fireman; Class H: Amsterdam J. W.C
1969 Class D: East Liverpool; Class E: Oberlin Morehead Market; Class F: Akron Orioles; Class G: Alliance Buckey; Class H: Alliance Red Bam
1970 Class D: Waynesdale; Class E: Akron McNeil Machine; Class F: Windham Globe-Alloy; Class G: North Akron Dodgers; Class H: McCurdy, Inc.
1971 Class D: Grafton Merchants; Class E: Ott Construction; Class F; Gascon Paper Co.; Class G: Litchfield; Class H: Crystal Wholesale
1972 Class D: Firestone Park Kiwanis; Class E: Ravenna First National Bank; Class F: Hitchcock Excavation; Class G: Goodyear Heights Pirates; Class H: Alliance Manufacturing #7
1973 Class C: Akron All-Stars; Class D: Romick Chevrolet; Class E: Akron Erectors; Class F: Farmer's Exchange; Class G: Spike-Foster Funeral Home; Class H: Akron Burger Chef
1974 Class D: William Penn; Class E: Holly Hills; Class F: N. Ridgeville City Bank; Class G: Stow Chicken Manor; Class H: Bob Wertchler Plumbing
1975 Class C: N. Ridgeville; Class D: William Penn- Alliance; Class E: Litchfield; Class F: Conditioned Air; Class G: Whipple Heights Reds; Class H: Whipple Pirates
1976 Class D: Grafton Burger King; Class E: Monter Construction; Class F: N. Olmstead Exchange Club; Class G: Price Brother's Club; Class H: Gleason Insurance
1977 Class D: Jack Frost Donuts; Class E: Service Bolt of Bay Village; Class F: Lakewood Gieger Sports; Class G: Whipple Dryer Ins.; Class H: Boreman Drilling
1978 Class H: Marlboro Custom Poly Bag; Class G: Windham Dairy Queen; Class F: Avondale Glass Worley; Class E: Louisville Monter Construction; Class D: Smithville
1979 Class H: Oberlin Schubert Buick; Class G: Oberlin Clark Builders; Class F: Faircrest Hawks; Class E: Canton South Kiwanis; Class D: Smithville
1980 Class H: Windham Hardware; Class G: Louisville Harter Bank; Class F: Canton Quality Construction; Class E: Medina Red; Class D: Don Biel Construction
1981 Class H: Shakers Hitching Post; Class G: Oberlin Sport Shop; Class F: Reese Body Shop; Class E: North Ridgeville Dairy Queen; Class D: Hahn-Prank
1982 Class H: Shakers Hitching Post; Class G: Beltz Lawn & Garden; Class F: Strongsville Mustangs; Class E: Lorain Products; Class D: Hahn-Frank
1983 Class H: Palmyra Nationwide Insurance; Class G: Rootstown Ravenna Savings & Loan; Class F: Jackson; Class E: Lorain Products; Class D: Wadsworth
1984 Class H: K of C Mete, Louisville; Class G: Palmyra; Class F: Burger King, Canton; Class E: New Philadelphia; Class D: Wadsworth
1985 Class H: Goodyear Heights Astro; Class G: Dairy Kool; Class F: Akron Braves; Class E: Louisville Camel; Class EE: Olmstead Falls; Class D: Wadsworth
1986 Class H: Goodyear Heights Astro; Class G: Christopher Columbus; Class F: Washington Ruritans; Class E: Grafton Panthers; Class EE: Schuring Insurance; Class D: Wadsworth
1987 Class H: North Ridgeville Dairy Grove; Class G: Goodyear Heights Braves; Class F: Washington Puritans; Class EE: Fairless Student Sports; Class E: Alliance Exchange Club; Class D: Hahn-Frank
1988 Class H: Akron Ellet Athletics; Class G: Goodyear Heights Braves; Class F: Louisville Beatty's Sports Shop; Class EE: Palmyra Northern-Steel; Class E: Louisville Camelot Music; Class D: Medina Players
1989 Class H: Varsity Isle; Class G: Amos McDaniel's 'A's; Class F: Chem. Lawn; Class EE: Classy Chariots; Class E: Camelot Music; Class D: Kent Vets
1990 Class H: Fiest Hardware; Class G: Dairy Kool; Class F: Reese Body Shop; Class EE: Piazza's Sportswear; Class E: Camelot Music; Class D: Hahn-Frank
1991 Class H: Sueffert Construction; Class G: North Ridgeville Ogres; Class F: Minerva Merchants; Class EE: Reese Body Shop; Class E: Elyria Classy Chariots; Class D: Hahn-Frank
1992 Class H: Edinburgh Pyramid Mold; Class G: Perry Height's Mark's Place; Class F: Stow Holy Family Panthers; Class EE: Alliance VFW; Class E: Louisville Camelot Music; Class D: Smithville Hahn-Frank
1993 Class H: Olmstead Falls Standby Screw; Class G: Springfield Mustangs; Class F: North Ridgeville Ogres; Class EE: Perry McDonald's; Class E: Vermilion; Class D: Rootstown BC's Bus Stop
1994 Class H: North Akron Dodgers; Class G: LaGrange Jim's Custom Kitchen; Class F: Alliance Reese Body Shop Red Sox; Class EE: Vermilion Erie Electronics; Class E: Louisville Camelot Music; Class D: Rootstown R&S Drywall
1995 Class H: North Ridgeville Halls Towing; Class G: Windham Harbison-Walker; Class F: Alliance Goat Hill; Class EE: Northwest Koenig Sports; Class E: Jackson Jays; Class D: Michael Charles f Shamrock
1996 Class H: Alliance Kiwanis Cardinals; Class G: Windham D A; Class F: Lorain City Club; Class EE: Modem Poured Walls; Class E: Louisville OD Miller/Biery Cheese; Class D: Kent VFW
1997 Class H: Akron Ellet Athletics; Class G: Windham Volunteer Fire Dept.; Class F: Akron Ellet Red Socks; Class EE: Springfield Mustangs; Class E: Canton M&M Tire Shop; Class D: Goodyear Heights
1998 Class H: North Ridgeville Royals; Class G: Jewett-Scio Dining Fork Ruritans; Class F: Windham D&A Oil; Class EE; Norton Panthers; Class E: Massillon A-l Custom Body; Class D: Kent VFW
1999 Class H: North Akron Yankees; Class G: Windham Hardware; Class F: Norton Panthers; Class EE: Alliance Moose Lodge 362; Class E: Canton South Community Men's Club; Class D: Alliance Roma
2000 Class H: Grafton Slimans Dodge; Class G: Olmstead Falls J.L. Zubin & Co.; Class F: LaGrange Bill's Citgo; Class EE: Edinburgh Cueni Construction; Class E: Massillon A-1 Custom Body, Class D: Goodyear Heights
2001 Class H: Windham Jim's Fuel & Deli; Class G: Green Giants; Class F: Malvern Fox Auto; Class E: Alliance Christopher Masonry; Class EE: Canton South Community Men's Club
2002 Class H: Louisville VFW; Class G: Firestone-Firestone Park Lookout's; Class F: Portage South Rootstown Triple Play; Class E: Stark County-Canton South Community Men's Club; Class EE: Portage South Red Birds
2003 Class H: Alliance Hammond Construction; Class G: Alliance Traps Sport Center; Class F: Portage North-Windham Valley Tire; Class EE: Stark County-Massillion A1 Custom Tire; Class E: Stark County-Plain Local No 9
2004 Class H: Crestwood A's; Class G Louisville Dr. Thomas Irish; Class F: Vermillion Americut; Class EE: Alliance American Legion; Class E: Massillon Pizza Oven
2005 Class H: Ravenna D.S. Concrete Braves; Class G: Plain Local R.T Hampton Plumbing & Heating; Class F: Kenmore Cardinals; Class EE: Columbia Dinner Bell Meats; Class E: Garrettsville Scrappers
2006 Class H:Alliance-Alliance Pizza Hood; Class G: Lorain County-Keystone Creative Packaging; Class F: Ellet-Firestone Park Sox; Class EE: Goodyear Heights-Kenmore Cardinals; Class E: Lorain County- Belden Spooktacular Nights
2007 Class H: Alliance-Alliance Christopher Columbus; Class G: Ellet-Ellet Yankees; Class F: Alliance-Alliance William Penn; Class EE: Kenmore-Kenmore Cardinals, Class E: LorainCounty-Vermillion Zone Expedited
2008 Class H: Portage South-Brimfield Tallmadge Asphalt; Class G: Alliance-Alliance Pizza Hood; Class F: Stark County-Canton South Rice's Nursery; Class EE: Stark County-Louisville Leopards; Class E: Kenmore-Kenmore Cardinals
2009 Class H: Trumbull County-Champion Buckeyes; Class G: Alliance-Alliance Christopher Columbus; Class F: Ellet-Firestone Park Sox; Class EE: Alliance-Alliance William Penn; Class E: Stark Clounty-Alliance Tasker Bulldogs
2010 Class HH: Portage South-Edinburg Miner's Tractor; Class H: Lorain County-Lorain Cardinal; Class G: Stark County-Canton Dumonts Bulldogs; Class F: Ellet-Firestone Park Outlaws; Class EE: Stark County-Louisville Leopards; Class E: Stark County- Alliance Skilet Screaming Eagles
2011 Class HH: Lorain County-Grafton Midview Mayhem; Class H: Ravenna-Ravenna Ghosts; Class GG: Alliance-Alliance Kiwanis Club; Class G: Stark County-Carrollton Fusion Ceramics; Class F: Stark County-Massillon Midwestern Industries; Class EE: Lorain County-Buckeye Miller Farms; Class E: Lorain County-Vermilion Pat O'Brien Chevrolet
2012 Class HH: Ravenna-Ravenna Mudcats; Class H: Alliance-Alliance Trap's Sports; Class GG: Stark County-Northwest Indians; Class G: Firestone Park-Firestone Park Misfits; Class FF: Lorain County-Midview North Cavanaugh Electric; Class F: Lorain County-Sheffield Venom; Class EE: Portage South-Southeast Edinburg; Class E: Portage North-Crestwood Marlins
2013 Class HH: Alliance-Alliance Ohio Rack; Class H: Lorain County-Vermilion Impact; Class GG: Alliance-Alliance Traps Sports; Class G: Lorain County Vermilion DRD Wildcats; Class FF: Lorain County-S. Amherst  Firelands Crushers; Class F: Lorain County-Midview North Cavanaugh Electric; Class EE: Portage South-Southeast Palmyra; Class E: Stark County-Plain Local Eagles

For any changes please e-mail Ralph Martinelli at ohsbl@sbcglobal.net